From the Principal

Engadine High School

May I express my sincere gratitude to all of our community for the support our school has enjoyed this year. The festive season elicits many emotions and for me the sense of valuing what we have is perhaps the strongest.

Our children have been challenged academically while nurtured and supported in taking educational risks. To the teachers and staff at EHS we owe an enormous amount of gratitude. Without their commitment, passion, ability and extraordinary work ethic, EHS would not be the exceptional place it is today.

I would like to share with you, in our final newsletter for 2018, a list of just some of the events, opportunities and extracurricular activities your children have experienced this year. If your child has not found their passion, this list may be a good starting point for consideration in 2019.

 

Visual Arts

* Operation Art Competition - Year 10

* Art Express Exhibition excursion - NSW Art Gallery

* Italy Tour 11VA - 16 days to Europe - Academia dell'Arte (Statue of David) Exhibition

                                                            - Uffizi Gallery (Birth of Venus)

                                                            - Art workshop in Florence

                                                            - Il Genacolo (The Last Supper) Milan

                                                            - Vatican City - Sistine Chapel - Michelangelo

* Photography Competition Year 9 "Healthy Link National Competition - Maya Taylor and Emma Hanson - finalists

* Year 10 VA excursion to NSW Art Gallery

* Year 10 Visual Design - Hazelhurst Art Gallery

* Support Unit Resin Pour workshop - Term 4

* Year 12 Photography - Blue Mountains photoshoot, Sculpture at Scenic World Art Tour exhibition

* Year 10 VA - Cubism workshop

* Year 11 VA - Material Practice workshop Term 4 for Body of Works

* Year 10 Photography Cockatoo Island excursion photoshoot

* Year 10 Photography excursion to Sydney CBD

 

Languages

* Year 8 Gelato Day

* Year 9 excursion to Italian Film Festival - Come un Gatto in Tangenziale (Like a Cat on the Highway)

* Year 10 excursion to University of Wollongong - Year 11 Italian Study Day

* Year 11 excursion to University of Sydney - Languages at University of Sydney

* Year 11 excursion to Roma Capoccia - pizza making and lunch

* Year 11 incursion (with Food Tech) - making ricotta, raviola and ricotta cakes

* Italy Study Tour - 34 students form Years 10 and 11 Italian and VA toured Italy for 2 weeks in the Sept-Oct holidays, enriching their knowledge and understanding of course content. 

 

TAS

* First Lego League Robotics Competition, Wollongong

* FT Challenge Robotics Australian National Competition, Macquarie University

* Sustainable Food Incursion using cricket powder

* Italian and Food Technology excursion to make pasta

* Royal Botanical Gardens Food Technology and Hospitality future foods

 

* Support Unit Christmas afternoon tea

* Software and Engineering group to Google at Pyrmont

* Engineering Blue Scope Steel excursion

* Historical Aircraft Restoration Society visit

* Quidditch Team games

* 7PBL Game Fair

* VET Construction and Hospitality (Food and Beverage) workplacement

* Hospitality catering assistants to Engadine public School Grandparents Day

* Design & Technology Shape exhibition, Powerhouse Museum

* Texstyle excursion

* Exploring Early Childhood practical child care experiences at local preschool

 

 

 

 

Science

* Local Ecosystem excursion to Shelly Beach Rock platform

* Human Disease Museum excursion Year 12 SSC

* Tour of Victor Chang Cardiac Research Institute

* Sydney East Waterpolo knockout competitions

* UTS Science experience Holiday program

* ICAS competitions for Science & Maths

* ICAS celebration

* Year 7 Wildlife incursion

* Surfing scientist show​ - Years 8 and 9

* Year 10 Depth Studies and Science fair

* Year 8 Astronomy Night

* Wollongong University School of Engineering Visit

* Science Week STEM activities

* Industry STEM partnership

* CSIRO STEM professionals in schools program

* Macquarie University STEM work experience

* Investigating Science Aboriginal Knowledge incursion

* Marine Studies Cooking experience

* Marine Studies excursion to Aquarium

* Marine Studies "Get Hooked" excursion

* STANSW science report competition

* ANSTO leadership competition Year 10

* UoW Learning Labs

* Victor Change Award

* Year 8 - University of Wollongong Festival of STEM

* Year 9 Australian Museum STEM Week

* Year 10 Marine Studies Kayaking

 

 

HSIE

* Vietnam Tour – Society & Culture, Modern History

* Great Barrier Reef – Stage 6 Geography

* Remembrance Day Service – Modern History Students

* Anzac Day Service – Modern History Students

* Model United Nations

* Mock Trial – Year 10 Commerce

* Excursions:

            Courts – Legal

            Luna Park – Business & Commerce   

            Two Figs Winery – Geography stage 6

            Ancient Incursion

            Business Operations in local community – Commerce

            Barangaroo – Geography Stage 6

            Bate Bay Sand dunes – Geography Stage 6

            Jewish Museum – Modern History

* Commerce – Run your own Business. Market stalls at lunchtime

* Holiday study sessions Year 12 HSC


Physical Education and Health

* Year 7 Surf Awareness Day

* Year 7 Gala Day

* Sutherland Sharks Basketball Tournament ( Year 8, 9 & 10)

* Sydney East Basketball (U15 and Open Boys)

* Touch Football Gala Day

* Cronulla All Schools Rugby League Gala Day

* Buckley Shield (Rugby League entry)

* Prevention of Alcohol and Risk-Related Trauma in Youth excursion (P.A.R.T.Y.)

* Invictus Games excursion

* Footy Colours Day Tournament

* Indigenous Games activities for Reconciliation Week

* One Mob Day activities

* Open Girls Hockey Team

* Bill Turner Cup/ Trophy Football Knockout Competition

* Year 11 Engadine Primary School coaching visit

* Year 7 Bullying Book visit to Engadine Primary School

* PASS excursions ( Archery Tag, table tennis, tennis, fitness activities, lawn bowls, Laser Tag and Foot Golf, Level 0 NRL coaching qualification)

* Level 0 Basketball qualification

* SLR excursions ( tennis, recreational activites at Anzac Oval, aquatics activites including Stand Up Paddle Board, rescue scenarios, swimming strokes, water polo)

* PASS ski trip

* Pierre De Coubertin award

* First Aid qualification (Year 11 SLR, Sports Coaching and PDHPE)

* Tree of Life Multicultural excursion (Performance and Miller HS visit)

* S3wimming, Cross Country Athletics carnivals

* Zone, Regional and State carnivals

* Year 11 Crossroads program

* U Turn the Wheel Rotary program

* Sydney East Sport Trials

* Regional and State Oztag Championships

* U15 Netball Knockout

* Surf Survival certificate

 

School Sustainability Council

* Open Night promoting the Schools Sustainability focus and strategic directions

* Clean up Australia Day

* Earth Hour

* Implemented a Mobile Muster collecting 15kgs of e-waste

* Implemented recycling for cash program

* Implemented  E-Waste collection

* Waste not environmental competition

* Youth Eco Summit’s “Trashion Parade” participated in 3 workshops with leading Sustainable

* Received award for  ‘Best Environmental Message’

* Attended The Royal National Park for the ‘Sustainable workshop’ training day

* Attended The Community of Schools on the Park leadership day

 Awards -

Jenna Holden Year 10

Award for dedication and commitment to the SSC, often spending hours of her own time working on sustainable projects and providing mentoring for her peers.

Gemma Jarvis Year 9

For her participation in the ‘Youth Eco Summit’ event, creating, wearing and performing at the ‘Trashion Wedding’ winning Engadine High School the ‘Best Message’ award.

Maita Mtandabari Year 9

For her participation and effort at the ‘Community of Schools on the Park’ leadership day. Where she conducted ‘Sustainable’ workshops to over 60 students from local primary schools.


Support Unit

* Shopping program

* Ten Pin Bowling

* Whole Support Unit camp to the Blue Mountains

* T/VET courses for senior students- Retail Access, Animal Care, Barista

* Civic Industries supported work placement

* Independent work experience program

* Enclave supported work experience program

* YES TAFE photography program

* School Spectacular- D’Arts Ensemble

* School Spectacular and NSW Public Schools Choir

* 4 Student representatives on the SRC and the SSC who participate in all whole SRC and SSC events as well as school functions.

* Koori Kids on the Park participation for our 2 Aboriginal students

* Indigenous Veterans Ceremony at Hyde Park

* Bangarra dance performance attendance

* Participation at Disability Expo- all Years 9-12 students

* Circus Quirkus and Magic Show attendance

* Easter Show- Whole Support Unit

* Invictus Games- Whole Support Unit

* Year 12 Support Unit farewell celebration and lunch.

* White Ribbon march

* Year 7 camp

* Surf Awareness

* Year 7 Gala Day

* Community Access and Travel Training

Some of the many destinations/excursions that Support students have been offered in  2018:

 Barangaroo, Bondi Beach, Cinema, Golden Ridge Farm, Human Body Museum at UNSW, Symbio, Sydney Wildlife World, Sydney Aquarium, Australia Museum, Art Gallery of NSW, Circular Quay, Botanical Gardens, Hurstville, Rockdale, Milsons Point, Manly, Rose Bay, Watsons Bay, Cronulla, Miranda, Sutherland Police Station and Court House, Sutherland Centrelink  and Woronora Cemetery, Bondi Junction, Wollongong. Thirroul, Stanwell Park, Sydney Airport, Kurnell, Bundeena, Powerhouse Museum, Sydney Observatory.


SRC and Social Justice Activites

FUNDRAISING ACTIVITIES

* 40 Hour Famine Backpack Challenge - raised $14,734 for World Vision projects addressing the global refugee crisis. Ranked in the top 10 highest fundraisers in Australia. Year 7 raised $7,583.  

* Stewart House - $547

* Footy Colours Day - $1401.50

* CanTeen’s Bandanna Day – $1,750

* Legacy Day – 16 students sold merchandise in Engadine collecting $1,350

* Romani Abamecha - Sponsor Child from Ethiopia – PLAN International - $576

* Buy a Bale – Rural Aid Drought Relief – gold coin donation raised $1,260 for our farmers and their families

* Stomp out the Gap - Cathy Freeman Foundation - $750

* Sydney Cats and Dogs Collection of blankets, toys, food, towels for orphaned dogs and cats

* Indigenous Literacy Foundation – staff fundraiser

Year 12 Fundraising Initiatives

* World’s Greatest Shave – Year 12 Project – $47,425 – EHS was the top public school fundraiser and in the top 10 organisations for NSW

* Amelie House - White Ribbon Committee - $450

LEADERSHIP ACTIVITIES

* Legacy “A Day with the Armed Forces” at Holsworthy Barracks – 2 students attended as they were among the top 10 fundraisers across Sydney

* World Vision Youth Conference – 25 Year 11 leaders attended at Luna Park

* Secretary for a Day – Max O’Shea shadowed a Director of Education for two days

* 2018 SRC Student Leadership Conference–“We are the Next Generation” –Tarleigh Grieff and Liam Clark -5 day conference in Murrumbateman

* NRL School to Work Program – support for senior Aboriginal and Torres Strait Islander students

* 2018 Secondary Schools Student Leadership Program at Parliament House – Dominic Nisbet and Skye Mortimer

* 2019 NRL All Stars Indigenous Youth Summit in Melbourne – Liam Clark, Rhiannan Eve, Owen Shaw and Lara Towner successful applicants

* Speak Up! NAIDOC Public Speaking Competition at NSW Parliament House – Tessa Honer, Juliet Sigsworth, Imagen Bursill, Stephanie Duric

* Careers Expo, Defence Force Recruiting and Cronulla Sharks Experience Day – students from Years 10-12 attended

YEAR GROUP PROJECTS

* Year 7 Project – Footy Colours Day – Fight Cancer Foundation

* Year 8 Projects – Stomp out the Gap - Cathy Freeman Foundation

* Year 9 Projects – Stewart House, Buy a Bale and The Smith Family Christmas Appeal

* Year 10 Projects – Romani – our sponsor child fundraising and teaching HSIE lessons and CanTeen’s Bandanna Day

* Year 11 Projects – 40 Hour Famine Back Pack Challenge and mentoring year group projects

COMMUNITY EVENTS / VOLUNTEERING ACTIVTIES

* Premier’s Gala Concerts – International Convention Centre, Darling Harbour – 45 student volunteers from CAFS, Child Studies, SRC and SSC

* Hosted the Aboriginal Education Consultative Group’s (AECG) Sutherland Branch Term 2 meeting

* Salvation Army Red Shield Appeal – 20 student volunteers collected donations in Engadine

* Red Cross Calling – 12 student volunteers collected donations in the Sutherland Shire

* Our Big Kitchen – Bondi – 35 students prepared, cooked and packaged nutritious meals for Sydney’s disadvantaged

* Books Over the Sea Project – 50 boxes of books for school and community libraries in Fiji

* Books for Zim – 30 boxes of books for school and community libraries in Zimbabwe

MULTICULTURAL / SOCIAL JUSTICE ACTIVITIES and ABORIGINAL AND TORRES STRAIT ISLANDER PROGRAMS

* Reconciliation Week – Katie Sigsworth – Secretary of the AECG was our guest speaker, morning tea for all Aboriginal and Torres Strait Islander family members, painting the “Flag of Hands” mural with family members, Year 7 participating in student led traditional Dharawal Games and Year 10 leading lessons in English focussing on ‘Reconciliation”

* Aunty Deanna’s Cultural Information and Art Workshop sponsored by the Cronulla Sharks – 30 students participated

* Indigenous Veteran’s Ceremony at Hyde Park – 10 students attended

* Harmony Day – “Everyone Belongs” – whole school celebrations including assemblies and embedded lessons across Key Learning Areas (KLAs) Wear it Purple Day – “Be Proud of Who You Are” - whole school celebrations including assemblies and embedded lessons across KLAs

* Aboriginal Dance Workshop at Sydney Dance Company – 4 students participated

* Aboriginal Dance Ensemble – Gili Dancers – 2 students reselected –Stephanie Duric and Allirah Taylor

* Ngara Wumara Research Project Phase 2 Data Collection – NSW Department of Education and the Institute of Positive Psychology

* Bangarra’s Dark Emu production at the Sydney Opera House – 20 students attended

* Koori Kids on the Park – numerous students led primary school students in cultural activities in the Royal National Park

* Membership of Amnesty International Australia

* White Ribbon Campaign – participating in the march from Woolooware to Cronulla, formal assemblies, student art, primary school workshops

AWARDS

* Deadly Kids Doing Well Award 2018 – Ethan Stephens. Skye Mortimer was the keynote speaker.

 

English/ Drama

* Debating success with the Year 9/10 team reaching the regional quarter finals of the Premier's Debating Challenge, coached by MS Lynch

 * Emily Heiler selected in the Sydney Region Debating Team, who won the state competition

 * Jackson Foster third in the Sutherland Shire public speaking competition

 * Skye Mortimer and Mahika Dave selected for OnStage, the best student work from HSC drama across the state

 * Penpal initiative with Year 7 and Orange High School developed by Ms Weir, Ms Greenwood and Mr Rice

 * Cross school Stage 6 learning project with Caringbah, Endeavour and Jannali High schools to develop collaboration for the new HSC syllabus led by Head Teacher English Ms Edwards

 * Fantastic Year 6 writing transition day and talented writers workshops with feeder schools 

 * Outstanding drama ensembles and theatre sports run by Ms Magistro and Mr Heron as extra curricular activities

 * Strong results in the English Competition, including a High Distinction for Tamara McKeon from Year 7

 * Fabulous Year 6 enrichment program coordinated by Mr McDonald 

 * Stage 6 English programs written by Ms Edwards, Mr McDonald and Mr Heron used by teachers around the state as best practice


 

I wish for you all the gifts of good health, good friendships, wonderful family and the sharing of humanity and the valuing of all that we have.

Ms Kerrie Jones

Principal

 


 

 

 

Upcoming
Events